اخبار

خبر مهم رییس سازمان بورس برای سهامداران/ منتظر تغییر در دامنه نوسان باشید

۲۰ فروردین ۱۴۰۱ – ۱۳:۰۰
منبع :خبرآنلاین

خبر مهم رییس سازمان بورس برای سهامداران/ منتظر تغییر در دامنه نوسان باشید

قرن نو نوشت: رییس کل بورس اوراق بهادار معتقد است مشکل ایجاد شده در بازار سرمایه امکان برطرف شدن در کوتاه مدت را ندارد .

مجید عشقی در پاسخ به این سئوال که مهمترین دلیلی که سبب شد مشکل بورس به رغم تلاش‌های صورت گرفته در سال جاری برطرف نشود، چه بود؟ گفت: به هر حال بازار با مشکل اعتماد روبرو شد. مشکل اعتمادی که در بازار سرمایه به وجود آمد و منجر به بروز نوسان جدی در بازار شد، چیزی نیست که به سرعت قابل رفع باشد .

وی افزود: در حقیقت اوایل پذیرش مسئولی در سازمان بورس اوراق بهادار نیز به این نکته اشاره کردم که امکان حل یک باره مشکل بورس فراهم نیست و شاید دو الی سه سال طول بکشد تا بورس به وضعیت عادی و نرمال بازگردد .
وی در تحلیل شرایط کنونی تاکید کرد: با تلاش های صورت گرفته، فضای متعادلی در بازار ایجاد شده که قابل قبول است و نظارت‌های سنگینی که صورت می گیرد نیز به مرور زمان تاثیر خود را بر بازار به جا خواهد گذاشت .

او در جواب این پرسش که مهمترین برنامه‌هایی که در این راستا در دستور کار دارید، چیست؟ گفت: تثبیت سودآوری شرکت‌ها یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که در دستور کار است و اتفاقا در این بخش اتفاقات خوبی را شاهد هستیم و شرکت ها سودآوری خوبی را دارند .

عشقی در پاسخ به این پرسش که تصمیم‌گیری برای برداشته شدن دامنه نوسان به چه نتیجه‌ای منجر شد، نیز گفت: اوایل امسال دامنه نوسان برداشته می‌شود و این اقدام بی تردید تاثیری بسیار مثبت بر بورس باقی خواهد گذاشت.
در سال گذشته مجید عشقی اندکی پس از آنکه سکان‌دار هدایت سازمان بورس و اوراق بهادار شد، اعلام کرد که باید موضوع باز کردن دامنه نوسان در دستور کار قرار گیرد. اما این موضوع باید به شکل تدریجی و در یک زمانبندی خاص انجام شود که قطعا در برنامه‌های ما جا دارد.

وی پس از آن اعلام کرد که اگر شرایط محیا باشد، روش‌های مختلفی برای باز کردن دامنه نوسان وجود دارد. از جمله آن می‌توان به باز کردن دامنه نوسان برای سهام شرکت‌هایی اشاره کرد که تعادل و بازارگردان دارند.
عشقی بر این باور است که دامنه نوسان همان قیمت‌گذاری دستوری است. دامنه نوسان نمی گذارد بازار در مسیر عرضه و تقاضا و بدون دخالت‌های دستوری مسیر و راه خود را پیدا کند. در این راستا، اوایل بهمن ماه بود که اعلام کرد طی یک یا دوماه آتی شاهد تغییرات اساسی در حوزه دامنه نوسان باشیم.
وی حالا در گفتگو با قرن ‎نو زمان تغییر یا حذف دامنه نوسان را اوایل امسال اعلام کرده است . اتفاقی که می‎تواند مناسبات در بورس اوراق بهادار را دستخوش تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *